Etyka Wydawnicza i procedury zabezpieczające

Zarówno Autorzy, jak i Recenzenci proszeni są o zapoznanie się z pełną treścią niniejszego dokumentu i są zobowiązani do przestrzegania opisanych w nim standardów etycznych.

OBOWIĄZKI REDAKTORÓW

Obowiązkiem redaktorów czasopisma ANNALES UNIVERSITATIS PAEDAGOGICAE CRACOVIENSIS. STUDIA LOGOPAEDICA jest utrzymywanie wysokiego poziomu czasopisma i naukowego, i etycznego. Do obowiązków redaktorów należy, by wybierane i publikowane prace były zgodne z zakresem tematycznym czasopisma, by spełniały standardy naukowe, etyczne oraz stanowiły istotny wkład w badania z zakresu logopedii i neurologopedii.

W zakres odpowiedzialności redaktorów wchodzi wstępna selekcja nadesłanych artykułów, a także ostateczna decyzja dotycząca opublikowania tekstu (już po zapoznaniu się z recenzjami). Redaktorzy mogą odmówić przesłania artykułu do recenzji zewnętrznej, jeśli według nich nie nadaje się ona do publikacji w czasopiśmie ANNALES UNIVERSITATIS PAEDAGOGICAE CRACOVIENSIS. STUDIA LOGOPAEDICA.

Wszystkie decyzje powinny być podejmowane przez redaktorów w sposób obiektywny, ocena musi wynikać z naukowej i etycznej jakości recenzowanej pracy, nie może uwzględniać płci , orientacji seksualnej, religii, narodowości, rasy, pozycji zawodowej lub naukowej, afiliacji czy poglądów politycznych autora artykułu.

Konflikt interesów – redaktorzy są zobowiązani ujawnić jakiekolwiek osobiste, zawodowe, finansowe i wszelkie inne relacje, które mogą wpływać na ich postępowanie lub oceny.

Zachowanie poufności - redaktorzy ANNALES UNIVERSITATIS PAEDAGOGICAE CRACOVIENSIS. STUDIA LOGOPAEDICA są zobowiązani do zachowania całości procesu wydawniczego (decyzja, recenzja) w tajemnicy. Redaktorzy nie udostępniają ani sami nie mogą korzystać z nadesłanych do recenzji tekstów bez pisemnej zgody autora. Podobnie redaktorzy zachowują w poufności informacje o recenzentach i korespondencji z nimi.

Procedura recenzyjna – redaktorzy są odpowiedzialni za organizację sprawnej, terminowej, sprawiedliwej i bezstronnej procedury recenzyjnej. Dobór recenzentów odbywa się wyłącznie na podstawie etyki i doświadczenia naukowego. Redaktorzy zobowiązani są podejmować działania mające zapobiegać zachowaniom nieetycznym.

 OBOWIĄZKI I WSKAZÓWKI ETYCZNE  DLA AUTORÓW

Zgłaszane teksty muszą być materiałami oryginalnymi, nigdzie wcześniej niepublikowanymi, również w innej wersji językowej (za publikację uznaje się także umieszczenie tekstu na stronie internetowej, w repozytorium cyfrowym itp. w taki sposób, aby każdy miał do niego dostęp) i nie mogą być jednocześnie przedmiotem procedury kwalifikacyjnej w innych czasopismach. W wypadku stwierdzenia naruszenia tej zasady redakcja rezerwuje sobie prawo odstąpienia od współpracy z danym autorem.

Autorzy muszą upewnić się, że praca, którą przesłali, jest całkowicie oryginalna. Autorzy ponoszą pełną odpowiedzialność za każdy przypadek plagiatu, niezależnie od tego, czy został on wykryty podczas procesu recenzji, czy po publikacji w czasopiśmie. Autor zobowiązuje się do ujawnienia wszelkich możliwych konfliktów interesów związanych z publikowanym tekstem.

Autor, przesyłając tekst do rozpatrzenia, zgadza się, że w wypadku jego publikacji prawa autorskie materialne przechodzą na wydawcę czasopisma.

Lista autorów – na liście autorów danego tekstu powinny się znaleźć wszystkie (i tylko takie) osoby, które wniosły istotny wkład w koncepcję, metodykę i przeprowadzenie opisywanych w nim badań. Ujawnić należy także (np. w formie podziękowań) nazwiska innych osób, które przyczyniły się do powstania publikacji, a nie figurują jako autorzy. Ma to na celu zapobieganie nierzetelnym praktykom naukowym, do których należy ghostwriting (tj. ukrywanie osób, które przyczyniły się do powstania tekstu) i guest authorship (tj. wymienianie jako autorów osób, które przyczyniły się w znikomym stopniu do powstania publikacji albo wcale nie wniosły w nią swojego wkładu). Artykuł nie może zostać wydrukowany, dopóki kwestie autorstwa pozostaną nieuzgodnione w sposób zadowalający wszystkich zainteresowanych. Redakcja nie podejmuje się rozstrzygać żadnych sporów między współautorami w tej kwestii.

Autor powinien podać (w przypisie) informacje o źródłach finansowania danej publikacji, takich jak na przykład granty krajowe, międzynarodowe, dotacje fundacji, stowarzyszeń lub instytucji komercyjnych.

 Kwestie dotyczące etyki wydawniczej, w tym kwestie (współ)autorstwa, ewentualnych plagiatów, zdublowanych lub zbędnych publikacji, będą rozstrzygane zgodnie z procedurami COPE (Committee on Publication Ethics).

 Autor zgadza się na to, że po publikacji wydawca, zachowując pełnię materialnych praw autorskich, udostępnia treści bezpłatnie za pośrednictwem witryny internetowej czasopisma.

Wydawca nie zgadza się na udostępnianie plików z końcową wersją artykułów w innych miejscach, na przykład na stronach domowych ich autorów, w serwisach społecznościowych, repozytoriach instytucjonalnych itp. Można natomiast zamieszczać tam opisy bibliograficzne tekstów, wraz z linkami do nich (zalecaną formą jest linkowanie przez identyfikator DOI do podstrony artykułu w witrynie czasopisma).

Jeśli Autor odkryje znaczący błąd lub niedokładność w pracy przesłanej i opublikowanej przez „Studia Logopaedica”, błąd lub niedokładność należy zgłosić redaktorom.

 OBOWIĄZKI I WSKAZÓWKI ETYCZNE DLA RECENZENTÓW

Recenzenci mogą recenzować tylko te artykuły, które odnoszą się do posiadanej przez nich wiedzy i posiadanych kompetencji, niezbędnych do przeprowadzenia właściwej oceny. Jeśli recenzent nie czuje się kompetentny do dokonania recenzji lub wie, że nie zdoła dotrzymać terminu jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić o tym Redakcję.

Po zaakceptowaniu artykułu do recenzji recenzenci są zobowiązani do przygotowania recenzji najpóźniej w ciągu 6 tygodni.

Recenzenci są zobowiązani do skorzystania z arkusza recenzji przekazanego przez Redakcję oraz napisania wszystkich recenzji w języku polskim lub angielskim, a także dołączenia komentarzy na temat oryginalności i wartości naukowej/badawczej artykułu, jego celu, metodologii, osiągniętych wyników, polemik, odniesień i jakości języka naukowego.

Recenzenci przyjmując tekst do recenzji biorą na siebie obowiązek poufności. Nie mogą także wykorzystać żadnej części treści recenzowanego tekstu do przyszłych badań, ponieważ tekst nie został jeszcze opublikowany.

Głównym zadaniem recenzentów jest obiektywna ocena jakości przekazanego tekstu i jego konstruktywna krytyka.

Recenzenci są zobowiązani do informowania redaktorów za każdym razem, gdy znajdą podobieństwa między recenzowanym tekstem a innym artykułem opublikowanym lub złożonym do publikacji w innym czasopiśmie. Recenzenci są również zobligowani do poinformowania Redakcji o istnieniu konfliktu interesów związanych z publikowanym tekstem.

PROCEDURY ROZWIĄZYWANIA DZIAŁAŃ NIEETYCZNYCH

Redakcja priorytetowo i bardzo poważnie traktuje wszystkie zarzuty dotyczące etyki

 Wszystkie zarzuty dotyczące etyki są traktowane poważnie i poddane pełnej analizie. Wszelkie nadużycia etyczne zostaną potraktowane zgodnie z dobrymi praktykami Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej (COPE – Committee on Publication Ethics).

Drobne wykroczenia będą rozpatrywane bez konieczności głębszej konsultacji. Autorzy będą mieli możliwość ustosunkowania się do wszelkich zarzutów i ich rozsądnego wyjaśnienia.

Poważne przewinienie może wymagać poinformowania pracodawców oskarżonego. Redaktorzy, w porozumieniu z wydawcą, muszą podjąć decyzję, czy zaangażować pracodawców, czy też samodzielnie zbadać dostępne dowody lub skonsultować je z dodatkowymi ekspertami.

W przypadku, gdy redaktorzy mają wyraźne dowody na to, że: ustalenia przedstawione w publikacji są niewiarygodne; ustalenia powstały w wyniku niewłaściwego postępowania albo niezamierzonego błędu; ustalenia zostały wcześniej opublikowane w innym miejscu bez odpowiedniego odniesienia, zgody lub uzasadnienia; opublikowany materiał stanowi plagiat lub zawiera nieetyczne badania itp. – opublikowane materiały zostaną wycofane zgodnie z wytycznymi Komitetu ds. Etyki Publikacji (COPE) (http://publicationethics.org/resources/guidelines).